Kdyby se vás někdo zeptal, jak si představujete životní pohromu, budete odpovídat možná velmi odlišně a různorodě, ovšem pravděpodobně se mezi takové situace zařadí požár. Vyhořet do základů, to je opravdu rodinná tragédie, a útěchou není ani pojistná smlouva a následné plnění, když si uvědomíte, že budete muset budovat vše znovu, a že si to vyžádá spoustu času a anergie. Proti požáru je samozřejmě záhodno se i náležitě chránit a dbát na bezpečnostní předpisy, doporučení a preventivní opatření.
Požár však může zakrýt další velmi nepříjemnou a mnohdy i nebezpečnou situaci, zdánlivě možná ne tak závažnou, ale pokud ji domyslíte do důsledků, může to mít podobné následky. Přijít o dům díky unikající vodě tím, že natolik naruší statiku objektu, že musí být stržen, je v podstatě téměř totéž, co ohnivé plameny. A může se to přihodit docela nevinně.
Únik vody v okamžiku, kdy jste doma, nebo někde nablízku a domů se brzy vracíte, vás může třeba jen vyplavit, vodu vysušíte a škoda nemusí být vysoká. Když ovšem unikající voda působí delší dobu, řekněme týden nebo čtrnáct dnů, může tou některých staveb způsobit narušení statiky obvodového zdiva a vlivem zátěže krovů a střechy může dojít i k sesuvům materiálu, prasklinám atd. Záleží samozřejmě na rozsahu poškození potrubí či armatur, ale něco tak závažného může způsobit i docela obyčejná praská vodovodní trubka. A když jste zrovna v tu chvíli na dovolené v zahraničí a zvenčí zdánlivě váš dům vypadá normálně, jak se o té havárii dozvíte?
Pořiďte si detektor úniku vody – je to zařízení velmi levné a zachytí počínající únik vody s tím, že vás informuje třeba na mobil varovnou zprávou. Stačí pak pověřit příbuzné, aby situaci zkontrolovali a ihned zavolali havarijní službu, která podnikne příslušné kroky k nápravě. A pokud nevíte, jaký detektor použít, a jak jej instalovat, instalatérská firma vám jistě ráda vhodně poradí.