Strojírenství je natolik složitý a obsáhlý obor, že se jeho jednotlivá odvětví musí dělit do celé řady dílčích částí, které se zaměřují na letectví, pozemní či lodní dopravní prostředky a systémy, spotřební zboží, zemědělství, textilní průmysl a mimo jiné i na výrobu strojů a zařízení pro strojírenskou výrobu. Součástí celého procesu jsou nejen stroje a zařízení, ale i nástroje. Některé jsou velmi rozšířené do povědomí veřejnosti, jiné zas až tak známé nejsou a o některých mnoho lidí vůbec neví, že existují. Do té poslední kategorie patří například protahovací trn.
Pokud skutečně nevíte, jak si jej představit, tak alespoň zevrubný popis. Je to jakýsi tenký, úzký a dlouhý válec nebo tyč osově souměrného či nesouměrného různě tvarovaného průřezu, obdařený mnoha zuby, z nichž každý postupně odebírá třísku z obráběného materiálu tak, aby ten poslední zub dokončil finální obráběcí proces. Trn se protahuje předvrtanou dírou, čímž vzniká mnohdy i velmi složitý vnitřní tvar, velmi přesných rozměrů a hladkého povrchu, přičemž by bylo opravdu složité a náročné tento otvor zhotovit jiným způsobem.
Na těchto vlastnostech protahovací trny slaví svůj úspěch, využívají se ve velkosériové výrobě pro výrobu různých součástek a právě velké série obrobků jsou podmínkou, aby se využití protahováku rentovalo. Jsou to totiž velmi drahé a úzce specifické nástroje z rychlořezné nástrojové oceli, vyráběné prakticky na zakázku, kromě některých obvyklých tvarů a výrobků.
Jedním z příkladů využití protahovacího trnu v praxi je kupříkladu cylindrická vložka patentního zámku ve vašich dveřích, neexistuje snad nikdo, kdo by jí doma neměl alespoň v jediném provedení, a tak půjdete-li ven a zamknete za sebou dveře, můžete si snadno připomenout, že bez protahovacího trnu byste si tímto způsobem své dveře nezamkli.