Ptačí tělo je přizpůsobeno přežít i v drsných zimních podmínkách v našem klimatickém pásmu. Vrstva načepýřeného peří a dostatečná tuková zásoba pod kůží jim to umožní. Bez tukové zásoby však ptáci nemohou překonat období mrazivých dnů a nocí a tukovou zásobu si vytvoří jen při dostatku potravy.
Ptáci se bez naší pomoci v zimě neobejdou
V létě si ptáci dokážou přísun pravidelné potravy obstarat sami, přikrmujeme tedy především v zimě, nejčastěji v období od listopadu do poloviny dubna. Vhodné jsou buď krmné směsi pro andulky, nebo pro venkovní ptactvo, můžete krmit i samostatnými semeny slunečnice, rozsekanými vlašskými ořechy, ptačím zobem a dalšími semeny. V kamenných obchodech a dokonce i v e-shopech pořídíte lojové koule, dávejte však pozor na jejich složení. Měly by obsahovat buď hovězí tuk, nebo neztužený rostlinný olej. Ptáci by měli mít v zimě také k dispozici dostatek tekutin. V mrazivém období pomůže na kousky nakrájené jablko, nebo hruška.
Naučte své děti doplňovat krmítka pravidelně, bude se jim to líbit
Plesnivé zbytky pečiva, ovoce a krmných směsí do krmítek nepatří. Dbejte také na to, aby bylo krmítko vždy čisté, zbavujte jej pravidelně zbytků ptačího trusu, omezíte tím výskyt bakteriálních infekcí.
Ptáci si na pravidelný přísun potravy navyknou a budou Vás navštěvovat pravidelně. Zejména pro děti je pohled na hejno zobajících sýkorek a vrabců velmi atraktivní podívanou a rozhodně je vhodnější, než počítačové hry a pasivní sledování televizního pořadu. Ptáci také s lidmi komunikují, nejsou to hloupí tvorové a často se stává, že jestliže jim ráno zapomenete doplnit zásobu v krmítku, přiletí k Vám na okenní parapet a poklepem se o potravu přihlásí. Jeden milovník přírody dokonce vypozoroval, že ptáci pokaždé, když je krmítko prázdné, vzlétnou na střechu jeho osobního vozu a jemně do ní klovají, aby na sebe upozornili. Vrstvu laku na autě přitom nikdy nepoškodili, a pokud bylo krmítko plné, auta se ani nevšimli.