Neplaťte zbytečně za ohřev vody, když nemusíte
Sprchování teplou vodou je v některých kempech považováno za luxus, na mnoha místech jsou totiž stále jen toalety, a pokud máte k dispozici sprchu, je obvykle na žetony nebo na mince. To samé platí i o zahrádkářských koloniích a některých chalupách – tam je teplá voda ve venkovním prostředí rovněž méně obvyklá, přitom by to šlo zařídit docela jednoduše – zahradní sprchou solární.
Stačí k tomu jen přívod vody z hadice – u zahradní solární sprchy Chlorito neočekávejte žádné technické zázraky, je to jen zásobník na vodu, směšovací vodovodní baterie (někdy i ventil na chodidla) a stojan se sprchovou růžicí. Jediné, co potřebujete, je pravidelný přísun studené vody, nejlépe z hadice. Sprcha by měla být neustále v provozu, pokud není, zbavte jí vody a nechte pořádně vyschnout, aby se uvnitř nerozmnožovaly plísně, bakterie a řasy.
Jak velký zásobník si pořídit – poměrně primitivní princip ohřevu vody v tmavé nádobě je u zahradních solárních sprch dotažen k dokonalosti. Jde hlavně o to, jak velký zásobník si pořídit, aby to bylo, jak se říká, „akorát“. Vhodná velikost zásobníku je mezi dvaceti a čtyřiceti litry, pokud bude objem menší, vystačí to spíše jen na umytí rukou a osvěžení obličeje, u velkých zásobníků se zas nestačí během dne dostatečně prohřát voda.
Slunce ohřívá vodu i pod mrakem – solární energie dopadá na těleso sprchy i v okamžiku, kdy je slunce pod mrakem. Samozřejmě je v této době nižší výkon ohřevu, ale to neznamená, že můžete sprchu provozovat jen ve dnech, kdy je obloha „vymetená“. Výkon solárních sprch je nejvyšší v době, kdy sluneční paprsky dopadají na zemský povrch pod velkým úhlem, tedy mezi květnem a zářím. V těchto měsících lze využívat sluncem ohřátou vodu jak u bazénů, tak i v zahrádkářských oblastech, na chalupách a na všech zahradách, kde potřebujete umývat zahradní nářadí, ruce a nohy, anebo se jen teplou vodou osvěžit.