Už dávno lidé nepoužívají svůj mobilní telefon jen k volání a psaní SMS jako před pár lety. V současnosti nám slouží také k brouzdání po internetu a ke hraní různých her. Se zlepšováním elektroniky a technologií bohužel stoupá i naše závislost na nich.
Zkuste se rozhlédnout ve svém okolí, kolik lidí chodí s očima zabořenýma do displeje telefonu, kolik lidí sedí v restauraci s přáteli a má neustále mobil v ruce. Kromě toho, že takové chování není příliš slušné, sami se tím okrádáme o prožitky skutečného života.
Pokud si svoji závislost uvědomujete a vadí vám, zkuste s tím něco udělat. Alespoň pár dní se snažte dodržovat určitá pravidla.
· Po probuzení nezapínejte hned mobilní telefon, ale nastavte si limit třeba půl hodiny. Nebo mobil zapněte až po snídani. Váš mozek se může v klidu po ránu nastartovat a vy si užijete snídani s rodinou nebo jiné rituály.
· Vypněte mobil alespoň půl hodiny před tím, než jdete spát. Neprojíždějte sociální sítě a nehrajte hry ještě v posteli. Místo toho si raději přečtěte kvalitní knihu nebo se věnujte partnerovi.
· Odstraňte si z mobilu Instagram. Pokud vás to svádí, každou chvíli sáhnout po mobilu a zkontrolovat, zda někdo nepřidal novou fotku či story, je dobré s tím něco dělat. Jestliže si nechcete zcela zrušit účet, můžete si například účet na čas deaktivovat. Případně si odstranit z mobilu aplikaci a na Instagram se podívat třeba jen jednou denně na počítači.
· Smažte z mobilu hry. Neztrácejte čas hraním her, případně si je jen občas zahrajte na počítači.
· Nečtěte na mobilu, ale vezměte raději do ruky opravdovou knihu. Nebude vás to při čtení svádět k tomu, abyste se jen na malou chvilku mrkli na něco jiného.
· Neberte si mobil všude s sebou. Pokud jdete na kratší procházku, nechte telefon doma. Užívejte si jen přírodu a svůj doprovod.
· Stáhněte si aplikaci, která vám ukáže, kolikrát jste po mobilu za den sáhli, nebo kolik času jste na něm reálně strávili. Možná vás to vyděsí a donutí něco s tím udělat.