Jedním z těchto negativních projevů je kyberšikana. Zde dochází za použití informačních a komunikačních technologií k šikaně a má také stejný cíl jako klasická šikana, tedy ponížení a ublížení jinému člověku.
Kyberšikana má zejména výhodu v tom, že je anonymní, proto tak šikanující ani neví, kým je šikanován a šikanátor se tak cítí víc v bezpečí a méně se bojí nějakého trestu. Dalším problémem je, že útoky mohou probíhat neomezeně, šikanovat vás tam mohou ve dne v noci a také to, že přes internet lze všechno sdílet a rychle se to dostane k velkému počtu lidí.
Díky tomu, že vše probíhá anonymně, je šikanu těžké odhalit. Nejsou zde typické znaky šikany, šikanovaný nemá žádné modřiny, ztracené či zničené věci a další. Kyberšikana spočívá hlavně v psychické šikaně a pokud se s tím dotyčný nesvěří, je velmi obtížné něco zjistit. V nejednom případě to končí sebevraždou, kdy oběti už tento psychický nátlak nezvládají.
Kyberšikana probíhá zejména přes mobilní telefon, kdy šikanátor může posílat SMS zprávy či volat, a tím může danému člověku vyhrožovat nebo ho zastrašovat. Na telefon lze také zaznamenat ponižující fotografie či videa.
V poslední době s rozvojem sociálních sítí, je lze využívat i k šikaně, je zde snadné ponižující videa nebo fotky sdílet a dostanou se k velkému počtu lidí za malou chvíli a během pár dní už fotky či video koluje celým internetem. Šikanátor také může psát ošklivé komentáře pod fotky nebo ke statusům své oběti.
Kyberšikana může mít několik druhů:
– kybergrooming – zde se útočník vydává za někoho jiného, získá si důvěru oběti a poté se s ní osobně setká a zneužije, to je zejména typické pro pedofily a ohroženi tak jsou hlavně malé děti
–kyberstalking – útočník svou oběť neustále sleduje, většinou ji i zná, posílá ji SMS, volá jí a komentuje veškeré její příspěvky
– flameng – spočívá v hádce, která probíhá na internetu, existují i určití uživatelé, kteří hádky záměrně vyvolávají, zejména urážením ostatních diskutujících a jelikož je vše anonymní nemají z toho strach a dovolí si více, než v reálném životě.