Kaktusy celkově nejsou příliš nároční na pěstování. Pokud dodržíte pár základních pravidel, kaktus vám bude prospívat. Pakliže vytvoříte pro ně vyloženě luxusní podmínky, dočkáte se u některých druhů nádherných kaktusových květů. Každý kaktus má svůj specifický květ, který vás učaruje, a budete se těšit na další květenství.
Sklep ne, chodba ne, komora ne! Zkrátka kaktus potřebuje denní světlo ještě více, než některé náročné pokojové rostliny. Bez pravidelného denního světla se mu nikdy dařit nebude. Možná kaktus přežije, ale nikdy vám nebude kvést a růst jeho růst bude velmi pomalý. Celkově kaktus nebude vypadat zdravě.
Kaktus miluje takzvané prolévání substrátu za určité období. 1krát za 10 dní nejlépe navečer prolijte větším množstvím odstaté měkké vody (ještě lépe vody dešťové) v pokojové teplotě. Počkejte, až proteče do podtácku, a ten vylijte.
Je dobré kaktus každý rok (maximálně co 2 roky) přesazovat. Substrát je dobré smíchat s trochou písku. Kaktusy není třeba hnojit, ale pěstitelé často uvádějí, že bez hnojiva kaktus bude méně kvést, nebo vůbec. Dá se sehnat hnojivo přímo pro kaktusy. Vyzkoušejte!
Při manipulaci s kaktusem samozřejmě dávejte pozor na trny. Obzvlášť pokud máte malé děti, dejte kaktusy někam výše, ať se k nim nedostanou. Kůže zasažená trny může u některých druhů být velmi bolestivou záležitostí.
Na zimu kaktusům ubereme pár stupňů na teplotě (například přemístíme do chladnější místnosti) a postupně ubereme zálivku. V zimě kaktus naprosto vystačí se zalitím 1krát měsíčně.
Na jaře kaktus přeneseme zpět do tepla, a zajistíme hlavně přímé denní světlo. Kaktus po pár dnech v teple přelijeme teplejší vodou. Tím ho “probudíme“ k životu.
Jak poznám, že se kaktusu nedaří? Tak samozřejmě nejdříve to poznáte na samotném kaktusu. Změna barvy, tvaru, kaktus vůbec neroste a podobně. Při přesazování zkoumejte kořeny, podle kterých hned poznáte, jak se kaktusu daří. Musí bát dlouhé a pevné. Pokud to jsou oschlé nicneřikající kořínky, něco děláte špatně.