Pro začátek si ujasníme, že se budeme zabývat kakaem, nikoli nápojem od slavné firmy Grankem. Spousta lidí si totiž často tyto dva rozdílné produkty zaměňuje.
Výroba
Vše začíná u kakaových bobů, které jsou plody kakaovníku neboli stromu, který se jmenuje Theobroma. Plody se nejprve otevřou a nechají se po bodu 2-8 dnů fermentovat při teplotě v rozmezí od 38-50°C. Po této době přichází na řadu sušení, čištění na speciálním stroji a následně pražení, kdy jsou semena vystavena teplotě mezi 80 a 130°C. Poté se boby drtí a přebírají os od slupek a tvrdých klíčků. Posledními kroky jsou mletí na kakaových mlýnech a finální mletí na kakaový prášek, který musí obsahovat minimálně 20 % tuku. Platí, že čím je prášek tmavší tím je vyšší jeho kvalita.
Trocha historie
Kakao pochází z Jižní Ameriky. Již dávný národ Aztéků jej považoval za potravinu bohů. Připravovali jej spolu s vanilkou a dalším kořením. Vše pak našlehali do lahodné čokoládové pěny, kterou si pak nechávali pomalu rozpustit v ústech. Každý den si dle pověsti nechal aztécký vůdce připravit 50 šálků tohoto nápoje a pro své poddané 200 šálků. Kakaové boby též používali jako platidlo.
Do Evropy se kakao dostalo zásluhou Španělů v 16. století a těšil se zde obrovské oblibě.
Účinky
Kakao předchází srdečním chorobám. Je nejbohatším zdrojem organické síry v přírodě, zdravých tuků, které nezvyšují hladinu cukru v krvi a díky obsahu serotoninu a dopaminu jsou považovány za nejlepší antidepresivum. Jelikož vyvolává kyselost v ústech chrání proti zubnímu kazu a přináší pocit štěstí. A to nejdůležitější na konec: Vyrábí se z něj čokoláda!
Málo známým faktem je, že díky již zmíněnému pocitu štěstí se užívá jako droga. Nejčastěji v podobě velice jemného prášku, který se šňupe, ale může být také v podobě tabletek nebo speciálních nápojů. Navozuje pocit štěstí a dodává velké množství energie až na několik hodin.