Každý správný řidič, se po celou dobu řízení, má plně věnovat řízení a nenechat se ničím rozptylovat. Při řízení za jízdy není vhodné, aby řidič ladil rádio, pil, jedl, nebo kouřil. Zároveň není bezpečné, aby za jízdy telefonoval. Dělat všechny tyto činnosti za jízdy je velmi nebezpečné, může Vás to stát zdraví i život a to nejen Váš, ale všech účastníků silničního provozu, včetně osob, které ve voze sedí s Vámi.
Jak to tedy při dlouhých cestách udělat? Při dlouhých cestách si dělejte bezpečnostní přestávky, kdy vystoupíte z vozu, protáhnete své tělo, naberete do plic čerstvý vzduch, odskočíte si vykonat potřebu někam do křoví a občerstvíte se. Pro zastánce nezdravého kouření, je ten správný okamžik, kdy z kapsy vyndat cigarety a zakouřit si. Co se může stát, když bude řidič kouřit za jízdy? Odpadne mu větší kus žhavého popela, nebo celá cigareta, popálí ho na choulostivých místech, tím řidič ztratí pozornost a také kontrolu nad vozidlem. Během vteřiny může vjet do protisměru vstříc kolům kamionu, nebo mimo silnici, do objetí stromu. Každý rozumný řidič, se takovému nebezpečí vyhne a zapomene na větu, mě se to stát nemůže. Bohužel, může.
Telefonování řidičem za jízdy je povoleno pouze v okamžiku, kdy řidič v ruce nedrží telefonní přístroj a používá tzv. systém handsfree. to u novějších aut funguje i přes autorádio, při příchozím hovoru se rádio automaticky ztiší a umožní vyřízení telefonního hovoru, nebo prostřednictvím systému handsfree, které má řidič obvykle jako sluchátko na jednom svém uchu. Ale i tak je četnými studiemi prokázáno, že telefonování, byť povoleným způsobem, snižuje pozornost řidiče a zvyšuje riziko autonehody. Proto si dobře rozmyslete, zda nebude lepší, vyřídit si telefony v okamžiku, až svůj vůz bezpečně odstavíte na kraji vozovky. Váš život za tu chvilku zdržení stojí.