Pití čaje nemusí znamenat, že si jen zalejete čajový sáček nebo sypanou směs horkou vodou, necháte vylouhovat a poté vypijete. Po celém světě se z čaje připravují také nejrůznější nápoje, které mají skvělou chuť a rozhodně byste je měli někdy vyzkoušet.
Pojďme se na některé z nich podívat.
Suutei tsai
Tento čajový nápoj pochází z Mongolska, kde se těší dlouholeté tradici. Vyrábí se z kvalitního čaje, nejčastěji černého. Nejprve se převaří voda a mléko. Do této směsi se poté přidají čajové lístky a nechají se louhovat. Během louhování se průběžně míchají. Tekutá směs se dochutí trochou soli a podává se v tradičních malých miskách. Často se používá i jako welcome drink.
Kalmyk chia
I tento nápoj má původ v Mongolsku, avšak jeho oblíbenost se rozšířila do širokého okolí. Jedná se o nápoj s krémovou texturou a jemnou chutí. Základem je černý nebo zelený čaj, který se uvaří s máslem, mlékem a trochou soli. Jako další koření se použije pepř či muškátový oříšek. Původně se čaj vyráběl s velbloudím mlékem.
Gunfire
Tentokrát se jedná o koktejl, který pochází z Anglie. Dnes se jedná o téměř tradiční nápoj, který se pije především na Štědrý den. Svou oblíbenost si získal i v Austrálii. Černý čaj se může podávat jak teplý, či studený a smíchá se s kvalitním panákem rumu.
Teh Talua
Nápoj pochází z Indonésie a můžeme ho do češtiny volně přeložit jako vaječný čaj. Základními surovinami jsou černý čaj, cukr a vaječné žloutky. Ty mohou být buď ze slepičích vajíček nebo také kachních. Žloutky se smíchají s cukrem, dokud nezískáme krémovou a hladkou směs. Uvaříme čerstvý černý čaj, do kterého poté žloutkovou směs pozvolna přidáváme. K ochucení se někdy používá také trochu limetkové šťávy.
Maghrebi
Tento mátový čaj má původ v Africe, ale dnes je oblíbený zejména v Maroku. Čaj se připravuje v tradičních konvičkách, které se nazývají berrad. Mátové lístky se nechají vylouhovat a poté se smíchají se zeleným čajem a štědrou dávkou cukru.