Určitě jste už v životě někde aspoň některou z palet viděli. Potkáváme je všude, kde je třeba převážet zboží či materiál z místa na místo, a odvádějí skvělou službu zejména v případě, kdy je třeba přesouvat nemalé množství něčeho drobnějšího.
Protože přenášet po stavbě dejme tomu tisíc cihel kus po kuse, to by byla práce pro hodně pomocných dělníků a na hodně dlouhou dobu, a přitom by se z těchto skoro nic nepostavilo a musely by se obdobně nosit další a další tisíce.
Nebo si představte třeba velký obchod, ve kterém by prodavačky běhaly prakticky neustále do skladu a nosily odtud jednotlivé balíčky či škatulky do regálů. Nohy by si mohly ušoupat a přesto by nemusely doplňování vůbec stíhat.
Ale všechno jde a všechno se stíhá. A to proto, že existují zlepšováky jménem palety. Tedy ve své podstatě docela jednoduché a nikterak nápadité výrobky sbité zpravidla ze dřevěných prken, na něž se dá naložit cokoliv, co se na ně vejde. A vše je rázem snazší.
Na paletu se naskládají výrobky klidně už na místě, kde byly vyrobeny. Vyrovnají se na ni, upevní, případně zabalí a je to. Pak už stačí jenom vysokozdvižný nebo nízkozdvižný vozík a za chvíli je vše v pořádku ve skladu. Stejně pohodlně se to pak dostane i z onoho skladu na korbu nákladního auta, na železniční vagón nebo do kontejneru, odsud do obchodu nebo jiného objektu příjemce,…
Palety tak usnadňují manipulaci. A nejen manipulaci. Díky nim je na nich složený materiál velice skladný, nezabírá zbytečně místo, nikde se nepovaluje. A během přepravy efektivně zaplňuje plochu dopravních prostředků a nehrozí sesunutí a poškození toho, co je na nich naloženo.
A když palety prokážou lidem své služby? Pak je lze naskládat jednoduše na sebe, kdekoliv ve skladu nebo třeba i na dvoře. Nezaberou tam tak příliš místa a lze si bez problémů počkat, až naleznou znovu uplatnění. Nebo až si je odveze někdo, komu se budou hodit. A ať europalety, typizované nebo atypické palety nebo gitterboxy, všechny určitě uplatnění zase najdou.